sobota, 9 marca 2013

Pierwsza Pralka POLAR PS 663 BIO


Polar PS 663 BIO – model pierwszych automatycznych pralek bębnowych firmy POLAR produkcji polskiej, bardzo popularnych w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku. Na rynku dostępne były cztery wersje: PS 663 BIO, PS 663 S, PS 663 P i PS 389 EKONOMIK.
PS 663 BIO produkowana była na licencji jugosłowiańskiej firmy Gorenje w oparciu o zagraniczne podzespoły. Jej produkcja zaczęła się w 1971 roku. Wraz z upływem czasu wprowadzano do produkcji elementy produkowane w Polsce. Większość zagranicznych części pralki pochodziła z Jugosławii. W tym modelu pralki stosowano dwa modele zagranicznych programatorów: PG 0111 oraz 416C.
PS 663 S BIO zaczęto produkować w 1976 roku. Wszystkie podzespoły tej pralki były już produkowane w Polsce. Zastosowano programator model 770 produkowany przez PREDOM TERMET na licencji francuskiej firmy Crouzet. W tej pralce, już w 1980 roku, wykonano kilka poprawek między innymi zaczęto montować tylko jedną lampkę, poddano modyfikacji instalacje elektryczną, zmieniono filtr przeciwzakłóceniowy i przeniesiono hydrostat na prawą stronę pralki.
PS 663 P BIO została wprowadzona do produkcji w 1984 roku. Najważniejszą zmianą, w odniesieniu do poprzedniego modelu, był montaż przekaźnika grzałki, który odciążał styki programatora. Modyfikacja ta pozwoliła na wydłużenie jego żywotności. Zmieniono również programator z modelu 770 na model 770Z. Nie miał on mechanizmu czasowego BIO, który był dość awaryjny. W pralce zmieniono panel frontowy i uproszczono instalację elektryczną. Mimo zastąpienia produkcji pralki PS 663 P BIO pralką PS "Ekonomik", w 1988 roku wyprodukowano serię pralek bez programu ekonomicznego ze względu na ciągłą produkcję podzespołów dla wersji wcześniejszej.
PS 389 EKONOMIK został wprowadzony do produkcji w 1986 roku. W pralce tej wprowadzono programy ekonomiczne, włączane trzecim, dodatkowym przyciskiem. Modyfikacja ta została zaczerpnięta z pralki "PDE Luna". Przycisk ten rozłączał jeden z dwóch segmentów grzałki, przez co następowało zwiększenie czasu podgrzewania. Przycisk ten wyłączał również możliwość prania w temperaturze wody 90 stopni Celsjusza.
Produkcji pralek serii "PS" zaprzestano z końcem 1988 roku.






 





3 komentarze:

  1. Dokładnie pamiętam, gdyż właśnie taka pralka kiedyś była również i u nas w domu. Niestety często się ona psuła i w końcu nie dało rady nic z nią zrobić. Jednak w serwisie AGD http://serwisagd.wroclaw.pl/oferta-naprawa-agd poradzono sobie bez najmniejszego problemu z naprawą tego urządzenia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ogólnie są to sprzęty które na pewno warto jest mieć u siebie w domu i dla mnie takie kwestie są dość istotne. Wiem, że gdy ulegnie on awarii to wtedy w serwisie https://serwisagd-technik.pl/ poradzą sobie od ręki z awarią.

    OdpowiedzUsuń